Co wybrać do osłaniania okien? Plisy czy rolety?
Co wybrać do osłaniania okien - plisy czy rolety? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy dokładnie zapoznać się z charakterystyką obu propozycji, a następnie dobrać rozwiązanie pasujące do indywidualnych założeń projektowych. W dzisiejszym wpisie blogowym wyjaśnimy, czym właściwie są plisy, a czym rolety wewnętrzne. Udzielimy również praktycznych wskazówek na temat podjęcia właściwej decyzji zakupowej. Miłej lektury!
Czym są plisy - charakterystyka
Plisy to inaczej tzw. rolety plisowane. Czym one właściwie są? Najprościej mówiąc - to osłony okienne, które montuje się wewnątrz pomieszczeń. Biorąc pod uwagę obecne trendy cechują się one nowoczesnym designem oraz wysokim poziomem estetyki - wpasowują się do większości wnętrz (np. w stylu klasycznym, minimalistycznym lub industrialnym).
Plisy, pomimo swojej nazwy nieco różnią się od standardowych rolet zwijanych. Ich kształt przypomina zwijaną i rozwijaną harmonijkę.
Rolety wewnętrzne - czym są
Rolety wewnętrzne są najbardziej podstawowym rozwiązaniem umożliwiającym zasłonięcie okien w domu lub mieszkaniu. Pozwalają w łatwy sposób regulować światło przedostające się do pomieszczeń. Ze względu na proste i estetyczne wykonanie stanowią doskonały element dekoracyjny wnętrza.
Zalety i wady plis
Plisy wyróżniają przede wszystkim liczne korzyści. Produkty tego typu mają wady, natomiast są one zazwyczaj mało istotne, jeżeli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy wykorzystania plis w swoim domu lub mieszkaniu.
Plisy okienne - zalety
Plisy na okno - zalety:
- wygoda i łatwość obsługi - ze względu na materiał plisy zamontowany pomiędzy górną i dolną listwą okazuje się to doskonałe rozwiązanie do jadalni oraz kuchni;
- brak prześwitów - w tym przypadku trzeba szczególnie podkreślić brak prześwitów przy bokach materiału (jeżeli zależy Ci na zaciemnieniu pomieszczenia w całości - np. pokoju dziecka, powinieneś zdecydować się na tzw. plisy zaciemniające);
- dobre właściwości wyciszające oraz termoizolacyjne - według nas jednym z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań okazują się tzw. plastry miodu stworzone z wytrzymałego, podwójnego materiału połączone w taki sposób, aby tworzyły tunele wypełnione powietrzem (dzięki wewnętrznej części materiału pokrytej powłoką w kolorze srebrnym skutecznie odbijane są promienie słoneczne, na skutek czego pomieszczenia zostają zabezpieczone przed nagrzewaniem się.
Plisy okienne - wady
Plisy na okno - wady:
- plisy okienne mogą się odkształcać (jeżeli rolety plisowane nie są używane, wówczas charakterystyczna harmonijka może ulec odkształceniu - plisa jest tzw. materiałem pracującym i o tym trzeba pamiętać);
- plisy sąsiadują z szybką (w tym przypadku należy koniecznie zadbać o materiał przystosowany do wilgotnych pomieszczeń - w przeciwnym razie woda będzie często się skraplać, przez co wpłynie na żywotność "harmonijki".
Kiedy warto wybrać plisy
Rolety harmonijkowe, inaczej plisy okienne można wybrać w wielu przypadkach. Są one doskonałym rozwiązaniem zarówno w celu zaciemnienia pomieszczenia, ale także, aby je udekorować w ładny i estetyczny sposób. Jak już wcześniej wspomnieliśmy - wpasowują się do klasycznych, minimalistycznych lub industrialnych wnętrz. Same z siebie natomiast nie nawiązują do żadnego stylu - są bardzo uniwersalne.
Zapamiętaj!
Plisy zaciemniające mogą nadać pomieszczeniu określonego stylu.
Rolety wewnętrzne - zalety i wady
Rolety wewnętrzne cechują się prostym oraz bezinwazyjnym montażem. Zazwyczaj wyróżnia je przede wszystkim dobry stosunek ceny do jakości. W przypadku rolet materiałowych mamy do czynienia z blaknięciem spowodowanym nieustanną ekspozycją na słońce oraz z zabrudzeniami (szczególnie, jeżeli zdecydujemy się na plisy zaciemniające materiałowe do kuchni).
Rolety wewnętrzne - zalety
Zalety rolet wewnętrznych:
- dobry stosunek jakości do ceny,
- prosty i bezinwazyjny montaż,
- estetyczny design,
- mniejszy efekt nasłonecznienia całego mieszkania lub domu,
- absorpcja ciepła,
- swoboda w otwieraniu okna.
Rolety wewnętrze - wady
Wady rolet wewnętrznych:
- możliwość pojawienia się zacieków,
- odbarwienie materiału na skutek ekspozycji słonecznej,
- brak ochrony antywłamaniowej.
Interesują Cię wysokiej jakości rozwiązania? W takim razie trafną opcją będą rolety termoizolacyjne, rolety bezinwazyjne oraz rolety wewnętrzne drewniane lub wolnowiszące.
Kiedy warto zdecydować się na rolety wewnętrzne?
Na rolety wewnętrzne decydują się szczególnie właściciele mniejszych nieruchomości. Dysponując pomieszczeniami o małym metrażu (np. poniżej 25 metrów kwadratowych), dobrze jest wybrać popularne rolety wewnętrzne, m.in.:
- plisy na okno,
- rolety rzymskie,
- rolety dzień noc,
- rolety termoizolacyjne,
- rolety bezinwazyjne.
Osobiście rekomendujemy przede wszystkim plisy na okno, nazywane inaczej roletami harmonijkowymi, ponieważ bardzo dobrze zaciemniają pomieszczenie oraz je izolują.
Rolety wewnętrzne powinna wybrać także każda osoba, która chce samodzielnie (bez pomocy fachowca) zamontować rolety i bezproblemowo dokonywać ewentualnych zmian. Istotny jest także fakt, iż zajmują mało miejsca, dzięki temu wyglądają bardzo estetycznie w nowoczesnych wnętrzach.
Zaciemnienie pomieszczenia - rolety dzień noc czy plisy zaciemniające?
Finalny wybór zależy w dużym stopniu od indywidualnych preferencji domowników. Zarówno rolety dzień noc, jak i plisy zaciemniające mogą doskonale izolować pomieszczenie od napływającego światła słonecznego. Biorąc pod uwagę aktualne standardy plisy zaciemniające (inaczej rolety harmonijkowe) prezentują się niezwykle gustownie nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również, gdy patrzymy na okno z ulicy.
Które rozwiązanie jest optymalne?
Optymalnym rozwiązaniem są naszym zdaniem plisy zaciemniające. Warto natomiast pamiętać, że rolety dzień noc okazują się zazwyczaj nieco bardziej przystępne cenowo (chociaż nie stanowi to reguły).
W pomieszczeniach ciemnych, które wymagają lepszego doświetlenia, rekomendujemy zdecydować się na rolety dzień noc. W kontekście pomieszczeń jasnych wyróżniających się większą emisją naświetlenia słonecznego optymalne będą plisy.