Jak poprawnie wykonać montaż rolet dzień noc?
Poprawne wykonanie montażu rolet dzień noc to zadanie bardzo ważne - wymagające zaangażowania i przynajmniej podstawowych umiejętności monterskich (szczególnie w przypadku inwazyjnych metod). W dzisiejszym wpisie udzielimy praktycznych porad dot. montażu rolet wewnętrznych dzień noc. Jeżeli chcesz poznać rodzaje montażu rolet i pozostałe, najważniejsze wskazówki w tej tematyce - zachęcamy do przeczytania. Miłej lektury!
Rolety dzień noc - czym są
Rolety dzień noc są wykonane z dwóch materiałów - jeden z nich jest prześwitujący, a drugi mocno zaciemniający pomieszczenie. Zastosowane technologie umożliwiają naprzemienne sterowanie natężeniem światła. Właściwie zamontowane, z odpowiednio rozmieszczonymi pasami zaciemniającymi nadają się do wielu pomieszczeń. Odgrywają swoją rolę w m.in.:
- kuchni,
- jadalni,
- łazience,
- pokoju dziennym,
- sypialni.
Decyzja dot. zakupu rolet dzień noc powinna być uzależniona od indywidualnych preferencji inwestora. Pod uwagę weźmy przede wszystkim funkcjonalność, estetykę i jakość wykonania (chodzi głównie o materiały). Istotny jest także montaż rolet dzień noc - można je zainstalować zarówno metodą inwazyjną oraz bezinwazyjną. Poniżej przedstawiamy szczegóły.
Rodzaje montażu rolet - metoda inwazyjna i bezinwazyjna
Jaką metodę montażu rolet wybrać - inwazyjną czy bezinwazyjną? Aby podjąć właściwą decyzję, należy zrozumieć jedną istotną kwestię, a mianowicie:
- metody inwazyjne pozwalają na bezpieczny montaż i gwarantują stuprocentową stabilność;
- metody bezinwazyjne są bardzo proste, nie niszczą ramy okiennej i są dedykowane przede wszystkim do małych okien (np. w pokojach dziecięcych).
Bez znaczenia, na jaką metodę się aktualnie decydujesz, powinieneś zmierzyć okno przed zakupem rolet, o czym wspominamy w kolejnym akapicie.
Pomiar okna przed zakupem rolet
Jak zmierzyć okno przed zakupem rolet? W tym przypadku najważniejsze jest, aby dokonać właściwego pomiaru szerokości (pomiędzy zewnętrznymi krawędziami listew przyszybowych) - w tym miejscu będzie należało zamontować tzw. prowadnice.
Wysokość mierzymy z trzech stron:
- z lewej strony otworu,
- na środku otworu,
- z prawej strony otworu.
W przypadku, gdy rozmiary różnią się między sobą, powinniśmy zdecydować się na najmniejszy.
Montaż zestawu rolet
Instrukcja montażu rolety dzień noc znajduje się zazwyczaj w środku opakowania. Po odbiorze przesyłki warto sprawdzić, czy zestaw części służących do instalacji jest kompletny. Może on się różnić w zależności od rolety okiennej i ściennej, natomiast zazwyczaj są to następujące elementy (w przypadku rolet ściennych):
- haczyki montażowe,
- napinacz łańcuszka,
- napięcie boczne,
- roleta,
- mechanizm.
Jeżeli chodzi o rolety ścienne, w zestawie znajdują się zazwyczaj dodatkowo kołki oraz wkręty (jako alternatywa haczyków).
Roleta przyklejana i wieszana - różnice
Rolety przyklejane pozwalają na sprawną instalację bez ingerencji w strukturę okna. Nie pozostawiają również śladów po demontażu i otworów w oknie, dzięki czemu można zachować jego gwarancję. W przypadku rolet wieszanych jesteśmy natomiast narażeni na dodatkowe koszty inwestycji związane ze stałym przymocowaniem.
Jak bezinwazyjnie zamontować roletę?
Montaż bezinwazyjny, czyli relatywnie prosty sposób niewymagający wiercenia. Aby zainstalować roletę, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:
- połącz haczyki z zaczepami,
- po przygotowaniu rolety wraz z mechanizmem umocuj całą konstrukcję za pośrednictwem haczyków montażowych,
- przełóż żyłki przez uchwyty i przymocuj je do boków rolety.
Warto również wspomnieć, iż na koniec należy przeciągnąć łańcuszek po długości całej rolety (najpierw przekładając go przez ucho napinacza).
Wykonanie powyższych czynności pozwoli wszystkim domownikom cieszyć się funkcjonalną i modną ozdobą okienną!
Jak inwazyjnie zamontować roletę?
W pierwszej kolejności wykonajmy nawiercenia. Otwory pod mocowania przygotujmy we wnęce okna. Możemy także zrobić je w ścianie lub w suficie. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcją producenta - inwazyjny montaż może się różnić, zależnie od konkretnego modelu.
Na co uważać, decydując się na samodzielny montaż rolet?
Decydując się na samodzielny montaż rolet należy zwrócić uwagę, aby nie zniszczyć powierzchni okna w miejscu, w którym nie instalujemy rolety. Ta kwestia obejmuje wyłącznie montaż inwazyjny. Zanim zrobimy jakikolwiek otwór, dokładnie to przemyślmy. W kontekście inwazyjnego montażu, należy ostrożnie zamocować rolety na ramie i dobrać jak najkrótsze wkręty. Oznaczmy także punkty mocowania na listwach przyszybowych. Warto również wspomnieć, iż podczas montażu żaluzji zamocować wsporniki przy pomocy kołków i wykonać otwory na kołki właściwej wielkości. W innym przypadku konstrukcja może być niestabilna.