Wpływ światła na nasze samopoczucie
Jak światło wpływa na nasze samopoczucie i czy to w ogóle istotne pod kątem codziennego funkcjonowania? Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z nastrojem człowieka w porównaniu do długości dnia - dzisiejszy wpis blogowy jest absolutnym "strzałem w dziesiątkę". Aby rozwiać wszelkie wątpliwości naszych czytelników, podpowiadamy również, ile światła jest potrzebne w domu, jak powinny zostać usytuowane pomieszczenia oraz kiedy niezbędne okazuje się zaciemnienie wnętrza. Miłej lektury!
Długość dnia a nasz nastrój
Coraz większe nasłonecznienie po przeminięciu okresu zimowego wpływa bardzo pozytywnie na organizm człowieka. W pierwszej kolejności warto uwzględnić produkcję witaminy D3 wpływającą na m.in.:
- lepsze samopoczucie,
- pozytywny nastrój,
- rozwój i mineralizację kości,
- zapobieganie nadciśnieniu,
- minimalizację skutków alergii.
Według aktualnych informacji wraz z nadejściem lata (czyli dłuższym dniem) ludzie częściej się zakochują, zaczynają randkować i lepiej wyglądać. Warto również wspomnieć, iż dłuższy dzień wpływa także na pozytywne myślenie oraz lepszy humor.
Długi dzień to również m.in.:
- łatwiejsze poranki (wstawanie z rana okazuje się zdecydowanie prostsze);
- większe pobudzenie w ciągu dnia (latem jest mniejsza chęć na sen, a większa motywacja do pracy);
- komfort psychiczny (związany z obniżeniem poziomu kortyzolu we krwi).
Mały dostęp do światła dziennego w okresie jesienno-zimowym - jakie są skutki uboczne?
Biorąc pod uwagę obecne trendy, większość osób w okresie jesienno-zimowym, które nie mają dostępu do wystarczającej ilości światła dziennego czują m.in. senność i apatię. Są również bardziej zmęczeni, mają gorszy humor i odczuwają rozdrażnienie.
Ile światła jest potrzebne w domu
Statystycznie na 1 metr kwadratowy należy przyjąć od 200 do 400 lumenów w kuchni oraz pokoju dziennym. Jeżeli natomiast chodzi o korytarz lub przedpokój - 100-200 lumenów będzie w zupełności wystarczające. Miejsce do czytania i pracy powinno obejmować ok. 450 lumenów. Domownicy regularnie użytkujący kuchnię powinni przyjąć od 500 do 700 lumenów oświetlenia padającego na blat kuchenny.
Warto wiedzieć!
Strumień świetlny na poziomie 1 000 lumenów odpowiada żarówce o mocy 10 Watów.
Jak powinny być ułożone pomieszczenia
Pomieszczenia należy ułożyć w taki sposób, aby użytkowe lokacje znajdowały się po stronie południowej - zgodnie z zasadą pt.: "Najwięcej życia w miejscach przyciągających najwięcej światła". Należą do niej m.in.:
- kuchnia,
- jadalnia,
- pokój dzienny.
Można do tego dodać również biuro. Pozostałe pomieszczenia mogą znaleźć się po mniej nasłonecznionej stronie. Dlaczego na naturalną ekspozycję świetlną proponujemy "wystawić" przede wszystkim kuchnię, jadalnię pokój dzienny i ewentualnie biuro? Ponieważ są to obszary najczęściej wykorzystywane przed domowników. W ten sposób można sporo zaoszczędzić na energii elektrycznej, ale również zapewnić sobie i rodzinie odpowiedniej dawki słonecznej witaminy D.
Rozjaśniamy pomieszczenie - jak to zrobić?
Nie wiesz, jak rozjaśnić pomieszczenie? W pierwszej kolejności zadbaj o naturalną ekspozycję Twojego mieszkania na światło. Wybierz przykładowo plisy zaciemniające, które po właściwej regulacji mogą przepuszczać wystarczającą ilość promieni słonecznych - odpowiednią dla indywidualnych założeń projektowych.
Dobrym rozwiązaniem okażą się także rolety dzień noc - można je dopasować do każdego rodzaju wnętrza. Są bardzo uniwersalne, idealnie komponując się nie tylko z klasycznymi oraz industrialnymi stylami, ale także z nowoczesnymi kompozycjami.
Czy sztuczne oświetlenie może zastąpić światło naturalne?
Sztuczne oświetlenie nie powinno zastępować światła naturalnego. Jeżeli pomieszczenia w naszym domu są odpowiednio rozłożone - nie będziemy narzekać na małe doświetlenie (szczególnie w przypadku pomieszczeń użytkowych tj. salon, jadalnia czy też biuro).
Sztucznym oświetleniem można jednak wprowadzić odpowiedni nastrój do domu lub mieszkania i dodatkowo naświetlić wybrane pomieszczenia, w których zdecydowanie brakuje światła (np. sypialnia, łazienka, garderoba i kotłownia).
Zapamiętaj!
Roleta dzień i noc okazuje się dobrym rozwiązaniem do zaciemnionego pomieszczenia (np. sypialni). Jeżeli natomiast chcemy estetycznie zaaranżować stronę południową naszego mieszkania (charakteryzującą się zazwyczaj większą emisją rażącego słońca), powinniśmy wybrać plisy.
Światło w pracy - jak podnieść swoją efektywność?
Dobór odpowiedniego światła do pracy może wpłynąć na Twoją efektywność. Z własnego doświadczenia polecamy neutralne światło, relatywnie mocno zbliżone do światła słonecznego pomiędzy 10:00 a 14:00 (np. 4000 K). Dzięki temu nie nadwyrężymy swojego wzroku i będziemy mogli pracować efektywniej.
Jakie światło jest optymalne do pracy
Światło optymalne do pracy powinno być zgodne ze wszelkimi normami BHP. Warunki panujące podczas słonecznego dnia odzwierciedla światło od 800 do 1 000 luksów. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z tzw. pochmurnym okresem, zdecydujmy się na ok. 400-600 luksów (typowe biurowe oświetlenie). Dobierając światło do pracy kieruj się trzema zasadami:
- fizjologia,
- estetyka,
- ekonomia.
Zwracaj również uwagę na indywidualne preferencje. Zasady BHP i nasze porady są ważne, natomiast jeżeli czujesz się lepiej w zakresie 700 luksów - wybierz tak, jak jest Ci najwygodniej. Pamiętaj, że ból oczu na skutek zmiany światła nie powinien w ogóle doskwierać. W innym wypadku zmień barwę oświetlenia lub jego natężenie i przetestuj wiele rozwiązań.
Zaciemnienie pomieszczenia - kiedy jest niezbędne
Zaciemnienie pomieszczenia jest absolutnie niezbędne w momencie, gdy światło dostające się do wnętrza utrudnia domownikom funkcjonowanie. Warto wówczas wybrać rolety zaciemniające odbijające światło.
Jakość snu - jak ją podnieść
Jakość snu można podnieść na wiele sposobów. Pod kątem higieny wypoczynku istotne jest przede wszystkim właściwe zaciemnienie pomieszczenia. Wówczas główny hormon odpowiadający za sen, czyli melatonina będzie właściwie regulował biologiczny rytm okołodobowy. W tym celu proponujemy wykorzystać m.in.:
- rolety dzień noc,
- standardowe rolety zaciemniające,
- plisy zaciemniające,
- rolety dzień noc bezinwazyjne,
- rolety wewnętrzne.
Oprócz tego zadbajmy o odpowiednią dawkę ruchu - wystarczy półgodzinny, energiczny spacer w ciągu dnia, aby wieczorem odczuwać większą senność o odpowiednich godzinach dla naszego rytmu biologicznego.