Zmiana czasu - po co zmieniamy czas?
Zmiana czasu na letni lub zimowy to rozwiązanie, które praktykowaliśmy już ponad 100 lat temu. Dzięki regularnym ingerencjom w rytm dobowy mieliśmy z założenia lepiej przystosowywać się do aktualnie panujących warunków słonecznych, zdecydowanie bardziej się wysypiać (wstając zgodnie ze wschodem słońca) oraz mniej korzystać z energii elektrycznej, żeby na niej zaoszczędzić. Czy tak jest w rzeczywistości? Po co właściwie zmieniamy czas i jaka jest historia jego zmiany? O tym i o pozostałych kwestiach opowiemy w dzisiejszym wpisie blogowym. Miłej lektury!
Zmiana czasu - historia
Zmianę czasu zapoczątkował Benjamin Franklin. W Polsce natomiast zostało to wprowadzone na przełomie lat 1946 - 1949 (podczas okupacji hitlerowskiej). Następnie na kilka lat ludzie odeszli od zmiany czasu i w 1957 - 1964 powrócili do tego.
Warto wiedzieć!
Ponad 20 lat temu (do 1995 roku) czas letni w Polsce był wprowadzany w ostatnią niedzielę marca ale odwoływany w ostatnia niedzielę września.
Po co jest zmiana czasu
Po co jest zmiana czasu? Bazując na historycznych informacjach zmiana czasu została wprowadzona m.in. ze względów ekonomicznych. Jak to wygląda w praktyce? Otóż Benjamin Franklin zwrócił uwagę na to, że ludzie chodzą spać o danych godzinach - nie kierują się w tym przypadku słońcem. Korzystają wówczas w głównej mierze ze sztucznego oświetlenia, co wpływa na podniesienie kosztów za energię elektryczną. Zarekomendował on wówczas, żeby ludzie kładli się spać później i wstawali wcześniej. To początek tego, jak została zapoczątkowana zmiana czasu.
Alternatywą było rozwiązanie polegające na przesuwaniu godziny - dzięki temu można było iść spać dokładnie wtedy, gdy zapadał zmrok. Od tej pory ludzie mogli zdecydowanie bardziej oszczędzać energię elektryczną na rzecz tzw. światła naturalnego.
Pomysłodawca zmiany czasu
Jak już wcześniej wspomnieliśmy - pomysłodawcą zmiany czasu jest Benjamin Franklin. Należy natomiast wiedzieć, że jego postulaty zostały zignorowane przez tamtejsze społeczeństwo - według większość były po prostu mało rzeczowe, żeby przekonały do siebie wystarczającą liczbę zwolenników.
Zalety i wady zmiany czasu
Zmiana czasu na zimowy lub letni wiąże się z licznymi zaletami, ale także wadami. W pierwszej kolejności warto wymienić możliwość zaoszczędzenia energii za sprawą wykorzystania światła słonecznego, ale z drugiej strony problemy społeczeństwa z dostosowaniem się do nowych standardów.
Zmiana czasu - zalety
Zalety zmiany czasu:
- możliwość zaoszczędzenia energii świetlnej (wykorzystywanej do oświetlania zakładów pracy, ulic, domów oraz mieszkań);
- zwiększone bezpieczeństwo jazdy samochodem (w tym przypadku ważna jest szczególnie zmiana czasu na letni - wówczas po prostu później robi się ciemno);
- większa motywacja do dłuższej aktywności i lepsze samopoczucie (okazuje się to związane szczególnie z większą ilością popołudniowego światła, na czym korzysta m.in. turystyka i gastronomia).
Zmiana czasu - wady
Wady zmiany czasu:
- trudności z dostosowaniem się do nowego czasu (pomimo tego, że zmiana czasu na zimowy lub letni różni się w granicach godziny, tzw. aklimatyzacja może trwać nawet do 7 dni);
- relatywnie wysokie koszty związane z uwzględnieniem zmiany czasu w systemach informatycznych (jest to z jednej strony wada, natomiast z innego punktu widzenia najnowsze systemy IT mają to zaprogramowane od samego początku;
- straty firm kolejowych i lotniczych, a także innych przedsiębiorstw transportowych (na skutek różnic globalnych wynikających ze zmiany czasu).
Kiedy są zmiany czasu?
Kiedy zmiany czasu są praktykowane przez społeczeństwo? Biorąc pod uwagę obecne standardy, zmiana czasu na zimowy powinna przypadać zawsze na ostatnią niedzielę października. Jeżeli natomiast chodzi o czas letni - należy się na niego przestawić w ostatnią niedzielę marca.
Zapamiętaj!
Zasady dotyczące zmiany czasu reguluje dyrektywa Unii Europejskiej.
Wpływ zmiany czasu na zdrowie
Zmiana czasu nie ma tak wielu korzyści pod kątem zdrowotnym, jak może nam się wydawać. W pierwszej kolejności należy wspomnieć, iż kilka pierwszych dni podczas tzw. okresu przejściowego maksymalizuje się ryzyko udaru mózgu lub zawału serca. Wynika to z prostego powodu - po dokonaniu zmian czasowych społeczeństwo jest bardziej zestresowane, co przekłada się na relatywnie spore "skoki" kortyzolu.
Jak poradzić sobie ze zmianą czasu?
Jak udowodniliśmy w poprzednim akapicie, zmiana czasu na letni lub zimowy to ogromny stres dla naszego organizmu. Jeżeli chcemy "pomóc" swojemu organizmowi, powinniśmy kłaść się spać w momencie, w którym odczuwamy senność - po prostu nie czekać na odpowiednią porę. Wstawać najlepiej wtedy, gdy jesteśmy wypoczęci - we właściwych fazach snu. W tym przypadku nie rekomendujemy używać budzika. Jeżeli obudzimy się "samoczynnie", będziemy zdecydowanie bardziej wypoczęci.
Rolety zaciemniające i dzień noc - dobry sposób na rozwiązanie problemów związanych ze zmianą czasu
Rolety zaciemniające i dzień noc są doskonałym rozwiązaniem na większość głównych problemów wynikających ze zmiany czasu. Wystarczy zdecydować się na wysokiej jakości rolety od renomowanych marek, a następnie je zamontować - to również bardzo proste.
Jak montować rolety dzień noc?
Rolety dzień noc rekomendujemy zamontować zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu.
Zależnie od wybranego producenta w zestawach znajdują się nieco inne elementy. Absolutną "podstawą" są natomiast haczyki montażowe (jeżeli chodzi o roletę okienną) oraz kołki montażowe i wkręty (w przypadku rolety ściennej).
FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi [zmiana czasu]
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat zmiany czasu?
#1 Kiedy koniec zmian czasu?
Teoretycznie w Polsce po raz ostatni czas zostanie zmieniony w 2022 roku. Finalnie określa to Dyrektywa COM/2018/639 wydana przez Parlament Europejski.
#2 Czy rolety wewnętrzne zaciemniające są dobrym sposobem na rozwiązanie problemów ze zmianą czasu?
Wielu skutków ubocznych związanych ze zmianą czasu można łatwo uniknąć, decydując się na rolety wewnętrzne zaciemniające lub rolety dzień noc. Dzięki temu będziemy lepiej się wysypiać, co wpłynie na zmniejszenie kortyzolu we krwi.